Geçtiğimiz gün Mü-yap, Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği gene bir atak yaptı. Aslında her zaman yapıyor fakat bu sefer sağlam kayaya çarptığı için duyabildik. Kötü bir alışkanlıktır ki Mü-yap’tan gelen her haber gittikçe mafyatik romanlara benzemeye başladı. Bu sefer Mü-yap’ın karşısına aldığı kurum ise dijital yayıncılığın teknoloji ayağını sırtlayanlardan ShiftDeleteNet (SDN). Özelde de SDN’nin forum sayfası.

Kısaca anlatmaya çalışayım: SDN’nin forum sayfasındaki onlarca başlık altındaki sayfanın birinde, Mü-yap tarafından hakkı korunan bir müzisyenin bir klibi paylaşılıyor. Bu olay Mart ayında gerçekleşiyor. Mü-yap forumdaki bu link’i hak ihlali sayarak SDN’e başvuruyor ve link’i kaldırtmak istiyor. Dikkat ederseniz Mü-yap Youtube’da bulunan bir video’nun hak ihlalini SDN’den soruyor. SDN hiç sorumluluğu olmamasına rağmen bu embed’i 15 dakika içinde siteden kaldırıyor. Fakat Mü-yap durmuyor ve dava açıyor. Savcılıktan SDN’in forum sayfasının kapatılması kararı çıkıyor ve yer sağlayıcısı Data Center’a resmi tebligat gidiyor. Forum kapanma aşamasına geliyor. Kapama kararında yazan ‘yasadışı içerik varsa’ ibaresine istinaden Data Center işlem yapmıyor zira zaten söz konusu link çoktan siteden kaldırılmış bulunuyor.

O gün sitenin yayın kordinatörü Hakkı Alkan SDN forum kapatılıyor başlığıyla bir haber girip süreci anlatıyor. Bu kısa haberde de vurgulanan en önemli darbe her gün 150bin tekil ziyaretçiye geliyor. İnsanların yıllardır birlikte oluşturdukları bir bilgi dağarcığı var ortada. Forum sayfalarında teknoloji / yazılıım / deneyim konularında onlarca başlık binlerce satır bilgi ve deneyim var. Mü-yap bir sanatçının hakkını korumak isterken aynı zamanda sanatçının içinde yaşadığı toplumun boğazına basıyor, onu öldürmeye çalışıyor.

Gelelim Mü-yap’ın binlerce insanın bilgisini bir kenara atıp kendi çıkarını düşünecek denli Gargamel’e dönüştüğü sahnelere: Savcılıktan Data Center’a kapama kararı gidince bu sefer Mü-yap’tan da SDN’e bir taahhütname gidiyor. Taahhütname‘de yer alan maddelerde görülüyor ki Hakkı Alkan birgün olur da kişisel bir blog açmak isterse Mü-yap’a haber vermeli. Belki bir kullanıcı SDN forumunda Mü-yap lisanslı bir içerik paylaşırsa bundan sorumlu olmalı, zira Mü-yap lisanslı bir içerik asla yayımlamamalı. Bu taahhütleri yerine getirmezse Hakkı Alkan’ın 100.000 $ ödeyeceğini kendi ağzından müjdelemesi bekleniyor.

Kendisiyle telefonda görüşme fırsatı bulduğum Hakkı Alkan bana daha da ilginç bir bilgi veriyor. Mü-yap’ın telif hakkı ihlali gerekçesiyle SDN forumundan kaldırtmak istediği video’yu Youtube’a yükleyen kullanıcı da gene Mü-yap!?

Mü-yap kendi yüklediği video’nun embed’ini SDN’de görünce telif hakkı ihlali diyerek savcılığa başvuruyor, teknoloji konusunda dev bir bilgi dağarcığını kapattırmak istiyor, kendilerince  heralde ‘köşeye sıkıştırdık’ diye düşündüklerinden olacak SDN’e  tehdit mektubu gibi bir taahhütname gönderip ellerini ovuşturup sırtlarını yaslıyorlar.

Sanatçıların hakkını savunduğunu söylüyor Mü-yap. SDN’deki kullanıcının severek paylaştığı Mü-yap lisanslı video’sunun gene Mü-yap tarafından böyle bir olaya bahane edilmesi asıl sanatçıyı zor duruma düşürüyor. Söz konusu video, yazının başlığında gördüğünüz gibi, Göksel’e ait, parçanın adı da Acıyor.

Öyle görünüyor ki ki Mü-yap gördüğünü asar hale gelmiş, semerinden boşanmış otoritesini sağa sola savuruyor. Önemli bir misyonu olan böyle bir kurumun hak savunuculuğundan otorite savuruculuğuna geçmesi hepimiz için zarar verici, zedeleyici ve yıpratıcı.

Soralım mesela Göksel’e bu olay hakkında ne düşünüyor? Sanmıyorum ki hoşgörsün. Aleni şekilde art niyetle Göksel’in Acıyor parçası santaj aracı olarak kullanılıyor. Göksel video’sunu sitesine embed etmek isteyen sevenleri bu fikirlerinden vaz mı geçsinler? ‘Aman canım n’oalcak, Göksel az paylaşılırsa başkası çok paylaşılır’ diye çıkarına bakıp sanatçılarını da mı hiç önemsemiyorsun Mü-yap? Aslen zaten Mü-yap için orada Göksel yazıp yazmaması da önemli değil; hak savunuculuğu yapayım derken desteklemeye çalıştığı kültürün ne etiğine ne ifade özgürlüğüne saygı duyuyor.  Neyse ki bu konularda deneyimli Avukat Gökhan Ahi bu mantıksızlık abidesini Hakkı Alkan’la beraber def ediyor. Ne Göksel’in ne de binlerce web sitesinin haklarını koruyacak insan bulmak kolay değil, SDN şanslı olanlardan. Ya peki onlarca site ne olacak; Mü-yap kendi yüklediği video’larla şantajlar yapmaya devam mı edecek?

Hak takibi yapan kurumlar şunu unutmasın; içinde yaşadığınız insanlığı karşınıza alıyorsunuz. İletişim özgürlüğü bir çıkar grubunun / kişinin / kurumun mali hakkı ile tartılamaz. Sanatçılarınızı korumak istiyorsanız çevresindeki insanları dinlemek zorundasınız.

 

müyap’a not: youtube’da 100’lerce göksel – acıyor klibi dönüyor, bilginize.